دوره 3، شماره 1 و 2 - ( 7-1398 )                   جلد 3 شماره 1 و 2 صفحات 16-24 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشگاه کاشان ، seyedi3080@gmail.com
چکیده:   (1190 مشاهده)
مقدمه: بدن انسان به هر دو نوع گونه اکسیدان (رادیکال آزاد) و آنتی اکسیدان­ها برای متابولیسم نرمال، انتقالات سیگنالی و نظم فعالیت­های سلولی احتیاج دارد. رادیکال­های آزاد می­توانند مفید (لازم) یا مضر (سمی) برای بدن باشند. در حقیقت آن­ها دارای نقش دوگانه­ای هستند. بدن انسان دارای مکانیسم آنتی اکسیدانی برای مبارزه با رادیکال­های آزاد است. وجود تعادل بین رادیکال­های آزاد و آنتی اکسیدان­ها، برای عملکرد فیزیولوژیکال بدن لازم است. به هم خوردن تعادل بین تولید رادیکال­های آزاد و آنتی اکسیدان­ها، استرس اکسیداتیو نامیده می­شود.
روش بررسی: این مقاله یک مطالعه مروری است. برای انجام این تحقیق، مطالب علمی مرتبط با موضوع، تحقیق از منابع معتبر علمی جمع آوری و مورد مطالعه قرار گرفت.
یافته­ ها:  استرس اکسیداتیو می­تواند غشاهای سلولی و ساختارهای مهم سلولی مانند پروتئین­ها، لیپیدها، دئوکسی ریبونوکلئوتید DNA)) و کربوهیدرات­ها را تغییر دهد. استرس اکسیداتیو یکی از عوامل مؤثر در بروز بسیاری از بیماری­ها است. در این مقاله، مروری بر آسیب­های وارده به بدن، توسط استرس اکسیداتیو و ارتباط آن با بیماری­های انسانی مانند بیماری­های قلبی و عروقی، سکته مغزی، دیابت، نفروپاتی دیابتی، پارکینسون، هانتینگتون، آلزایمر، اوتیسم، سرطان و بیماری­های دیگری مانند پیری می­پردازیم.
نتیجه­ گیری: این مقاله مروری است بر عواملی که  باعث  ایجاد استرس اکسیداتیو  در بدن انسان می­شود و بیماری­هایی که در ارتباط با آن هستند.
     
نوع مطالعه: مروری |
دریافت: ۱۳۹۷/۷/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۱۲ | انتشار: ۱۳۹۸/۷/۲۱